تور اروپا

شرایط اخذ ویزای چین

شرایط اخذ ویزای چین

برای ورود به چین ابتدا باید با شرایط ویزای چین آشنا شوید. به‌طورکلی یک سری قوانین و شرایط کلی به‌صورت زیر برای اخذ ویزای چین وجود دارد که ممکن است بر اساس نوع ویزای چین که برای آن درخواست می‌دهید، کمی متفاوت باشد.

 1. مشخص کردن علت دقیق سفر یه چین یا اقامت دائم و موقت
 2. داشتن پاسپورت معتبر نداشتن سوء پیشینه کیفری یا پرونده جزائی در حال اجرا در دادگاه
 3. ارائه مدارک مربوط به گواهی تمکن مالی عدم ارائه مشخصات درست و واقعی
 4. حساس نبودن دلیل ورود تمام نشدن تعداد ورود و خروج های باطل و مجاز
 5. پاسپورت مخدوش یا جعلی نباشد
 6. داشتن تمکن مالی کافی

انواع ویزای چین

برای سفر به چین می‌توانید با توجه به هدف خود از سفر ویزا‌های مختلفی را دریافت کنید. شرایط دریافت و مدت زمان اعتبار هرکدام متفاوت است و بر اساس هدف سفر انتخاب می‌شوند.

ویزای توریستی چین( L visa )

برای اقامت کوتاه برای گردشگری – ملاقات خانواده و غیره … جهت دریافت ویزای توریستی چین ۲۰۲۳ مدارک زیادی نیاز نیست، داشتن بلیط رفت و برگشت، واچر هتل و در صورت دارا بودن دعوت نامه؛ ارائه کپی پاسپورت و مدارک شناسایی و همچنین اجازه اقامت دعوت کننده همراه با دعوت نامه الزامیست.

این ویزا به‌صورت یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود برای گردشگران در دسترس است. مدت اقامت (هر بازدید) به‌طور معمول ۳۰ تا ۶۰ روز است. ورود چندگانه تا ۱۰ سال برای دارنده گذرنامۀ ایالات متحده صادر می‌شود.

• ویزای تجاری ( M visa )

ویزای تجاری چین برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند برای فعالیت‌های تجاری به چین بروند. ویزای M نیز مانند ویزای توریستی چین معمولاً به‌صورت یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود صادر می‌شود. ویزای تجاری چین می‌تواند تا ۱۰ سال اعتبار داشته باشد. مدت اقامت (هر بازدید) در چین با این ویزا معمولاً ۳۰ تا ۶۰ روز بر اساس تصمیم‌گیری کنسولگری چین، مشخص می‌شود.

• ویزای کار ( Z visa )

ویزای کار چین ویژه افرادی صادر می‌شود که برای کار به این کشور سفر می‌کنند. مجوز کار یا مجوز اشتغال را دولت چین صادر می‌کند. ویزای Z فقط به‌صورت یک‌بار ورود صادر می‌شود. دارندگان ویزای Z باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ورود، ثبت‌نام کنند و برای اجازه اقامت در اداره امنیت عمومی چین اقدام کنند. اجازه اقامت برای ورود چندگانه خوب است. ویزای Z برای افرادی که در چین فعالیت تجاری انجام می‌دهند نیز صادر می‌شود.

• ویزای دانشجویی (  X visa )

افرادی که از طرف یکی از دانشگاه های چین پذیرفته شده اند، بایستی جهت تحصیل در این دانشگاه ها یا موسسات معتبر علمی حتما ویزای تحصیل در چین را دریافت کنند. این ویزا به دو نوع ویزای کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی می شود. گفتنی است که دارندگان ویزای تحصیلی اجازه کار در این کشور را نداشته و اگر فردی قبلا ویزای کاری دریافت کرده باشد مجاز به اخذ ویزای تحصیلی نخواهد بود.

علاوه بر این ویزای تحصیلی چین تنها ۹۰ روز اعتبار دارد و پس از آن فاقد اعتبار خواهد بود. اگر مدت تحصیل بیشتر از ۶ ماه باشد، بایستی ویزای تحصیلی x1 دریافت شود و دوره های تحصیلی کمتر از ۶ ماه نیازمند ویزای X2 می باشند.

ویزای چین

• ویزا خدمه (C visa)

ویزای خدمه چین برای خدمه خارجی صادر می‌شود که از وسایل حمل‌ونقل بین‌المللی، از جمله هواپیما و قطار و کشتی استفاده می‌کنند و همچنین رانندگان وسایل نقلیه موتوری که در فعالیت‌های حمل‌ونقل برون‌مرزی فعالیت دارند. این ویزا برای اعضای خانواده خدمه نیز صادر می‌شود.

•ویزای ترانزیت (G visa)

مسافرانی که مقصد آن ها کشورهای دیگری است و برای ۲۴ ساعت مجبور به توقف در چین می باشند، نیازی به ویزای ترانزیت چین ندارند. اما مسافران تبعه برخی از کشورها در صورت خروج از فرودگاه این کشور، باید حتما ویزای چین را داشته باشند. همچنین، برای افرادی که قصد سفر با کشتی از کشور چین به یک کشور دیگر را دارند، داشتن ویزای ترانزیتی الزامی است.

•  ویزای اقامت دائم (D visa)

اگر شخصی قصد زندگی یا اقامت دائم در کشور چین را داشته باشد، بایستی حتما از ویزای دائم برخوردار باشد. مدت این ویزا نامحدود بوده و به شخص دارنده آن اجازه بهره مندی از حقوق اجتماعی و شهروندی را می دهد.

اعتبار ویزای چین

ویزاهای مختلف چین بین سه ماه ، شش ماه ، یک سال و گاهی حتی ده سال متفاوت است .

متقاضی بعد از تکمیل مدارک و ارسال گذرنامه به سفارت چین باید منتظر پروسه پردازش ویزا از طرف کنسولگری بماند این پروسه بین یک تا چهار روز کاری زمان می برد . برای ارسال ویزا بستگی به سرویسی دارد که انتخاب می کنید که با پرداخت هزینه اضافی میتوانید سرویس سریع و اکسپرس را انتخاب کنید .

مدارک ویزای چین

جهت اخذ ویزای چین در ایتدا باید وقت سفارت چین دریافت کنید. مدارکی که به سفارت چین ارائه می‌شوند، باید به ترجمه‌ی رسمی زبان انگلیسی با مهر تائید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برسند و برای هر مدرک، یک فرم مخصوص تائید مدرک تکمیل شده و دو سری کپی از هر کدام موجود باشد

 • اصل و کپی گذرنامه ( از اعتبار گذرنامه باید ۶ ماه باقی مانده باشد و دو صفحه ی خالی متوالی وجود داشته باشد )
 • گذرنامه ی قبلی در صورت موجود بودن
 • فرم درخواست ویزا
 • دو عدد عکس که حداکثر در ۶ ماه گذشته گفته شده است . عکس باید مشخصات زیر را داشته باشد :(نمای جلو ، پس زمینه ی عکس سفید ، در اندازه ۴*۶ ، بدون پوشش سر ، عکس رنگی و تمام رخ ( اگر شال یا روسری به دلیل مذهبی بودن به سر داشته باشین موردی ندارد ))
 • دعوت نامه ( باید شامل بارکد و هلوگرام که از طرف شرکت دعوت کننده خطاب به کنسولگری کشور مقصد صادر می شود ) ( در دعوت نامه باید مشخصات فردی شخص دعوت کننده ، مشخصات خویشاوندی و اطلاعات مربوط به سفر باید در دعوتنامه ذکر شود امکان دارد کنسولگر منظلم کند که اصل دعوت نامه را ارائه دهید .

مراحل درخواست ویزای چین ۲۰۲۳

به طور کلی مراحل زیر برای دریافت ویزای چین طی می شود:

آماده سازی مدارک ضروری بر اساس هدف سفر تکمیل فرم ویزای چین برای درخواست ویزا مراجعه حضوری به سفارت چین و پیگیری روند پذیرش ویزا، پرداخت هزینه ویزا دریافت ویزای چین در زمان دریافت ویزا امکان درخواست تمدید ویزا وجود ندارد بلکه باید پس از حضور در چین، این درخواست به اداره ورود و خروج کشور چین ارائه شود.

برای گذراندن مراحل دریافت ویزای چین می توانید خودتان شخصا اقدام کرده و پیگیر امور شوید و یا به این مسئولیت را به آژانس مسافرتی یا کارگزار ویزای چین پارسا گشت بسپارید.

این امکان وجود دارد که اگر در ایران نیستید، بتوانید برای دریافت ویزای چین از ترکیه یا هر کشور دیگری که در آن قرار دارید به سفارت چین مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

مدت زمان جواب دهی ویزای چین

مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای عادی چین ۱۰ روز کاری، مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای فوری چین ۶ روز کاری و مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای خیلی فوری چین ۳ روز کاری می‌باشد.

قیمت ویزای چین

در حال حاضر قیمت ویزای چین ۱۴۰۲ طبق تعرفه به صورت زیر است و شما بدون درگیری برای انجام مراحل دریافت ویزا می توانید ویزای خود را دریافت نمایید.

 • هزینه ویزای توریستی چین؛ ۱۵۰ دلار می باشد.
 • برای ویزای چین قیمت اعلام شده همراه با دعوت نامه تجاری که تائیدیه بارکد دار و به زبان چینی دارد؛ ۲۳۰دلار است.

برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای چین فوری ، با مشاوران ما تماس بگیرید.

واحد پول چین

یوآن چین (همچنین: یوئان) (نشان:元؛ کد:CNY) یکای جدید شمارش ارز کشور چین است. فرق میان یوآن و رنمینبی همانند فرق میان پوند و استرلینگ است (یا تومان و ریال در ایران). پوند (بجای یوآن) یکای حساب و استرلینگ (بجای رنمینبی) ارز واقعی است.

نکته مهم

فرایند دریافت مجوز و مدارک ارائه شده در شهر ها ی چین متفاوت است و همین طور قیمت گرفتن ویزای شهر های مختلف چین متفاوت است به طور مثال ویزاهای متفاوت چین از ۱۹۰ دلار آمریکا تا ۲۲۰ دلار متغیر است .

اگر فرد بخواهد بیشتر از مدت اقامت مجاز در ویزا در کشور چین بماند باید قبل از اینکه مدت اقامت او به پایان برسد از مقامات امنیتی عمومی اجازه بگیرد ممکن است تایید یا رد شود .

شماره تماس و آدرس سفارت چین

تهرلن – اقدسیه ، موحد دانش ، رو به روی آتش نشانی

شماره تماس:  ۰۲۱۲۲۲۹۱۲۴۰

وبسایت : ir.chineseembassy.org

ایمیل :  chinaemb_ir@mfa.gov.cn

هزینه ویزای چین برای ایرانیان

در صورت تقاضای سفارت چین، مسافرین موظف هستند در زمان تعیین شده از سوی سفارت برای مصاحبه حاضر شوند.
برای صدور ویزای عادی ۱۴ روز کاری و ویزای فوری ۷ روز کاری زمان می‎برد.
قیمت ویزای عادی تجاری چین ۱۹۰ دلار، ویزای فوری ۵ روزه ۲۲۰ دلار و فوق فوری ۳ روزه ۲۶۰ دلار است.
اعتبار ویزا سه ماه و اجازه اقامت آن یک ماه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *